Wełna drzewna i jej zalety

Wełna drzewna w roli izolatora termicznego wyróżnia się najwyższą efektywnością energetyczną oraz znakomitym komfortem cieplnym, dlatego też domy drewniane Green House budowane są właśnie z wykorzystaniem technologii Steico Flex. W tym tekście przybliżymy Wam zalety wełny drzewnej i pokażemy czym różni się od wełny mineralnej.

Wełna drzewna – niski współczynnik Lambda, dobra izolacja cieplna w domu

W materiale termoizolacyjnym należy zwracać uwagę na parametry, nie ilość materiału. Po wnikliwym zbadaniu rynku przekonaliśmy się o tym, że jednym z najlepszych ekologicznych izolatorów są włókna drzewne. Elastyczne maty termoizolacyjne STEICOflex 036 idealnie przylegają do izolowanych powierzchni. Włókna drzewne STEICOflex 036 magazynują 85 kg CO2 na metr sześcienny.


Wełna drzewna Steico Flex jest naturalnym produktem do izolacji ścian, stropów, dachów oraz ścian działowych i ścianek instalacyjnych, stelaży dla dodatkowej warstwy izolacji.


Wełna drzewna Steico ma wiele korzyści , warto zaznaczyć że jej najwyższa wartość 60kg/m3 chroni przed osiadaniem, a wysoka zdolność gromadzenia ciepła zapewnia niezwykłą ochronę przed przegrzewaniem się domu w upalne dni.

Powyższe argumenty dowodzą o niezawodności wełny drzewnej, jako materiale termoizolacyjnym budynku mieszkalnego. Poznaj więcej zalet wełny drzewnej:

 • Jest przyjazna dla środowiska –  jest produkowana z odpadów drzewnych i nie wymaga dużych ilości energii.
 • Ma dobre właściwości termoizolacyjne, ponieważ ma niski współczynnik przewodzenia ciepła i wysoką pojemność cieplną. To oznacza, że zimą zatrzymuje ciepło w budynku, a latem chroni przed przegrzaniem.
 • Ma doskonałe właściwości akustyczne – tłumi dźwięki i zapewnia ciszę w pomieszczeniach.
 • Eliminuje mostki termiczne – jest elastyczna i szczelnie wypełnia przegrody ścienne. Nie osiada i nie zmienia swojej struktury pod wpływem wilgoci.
 • Reguluje mikroklimat pomieszczeń – jest materiałem otwartym dyfuzyjnie. To znaczy, że pochłania i oddaje wilgoć w zależności od warunków atmosferycznych.
 • Nie pyli i nie uczula – jest naturalnym materiałem bez dodatku sztucznych substancji. Jest również odporna na grzyby i pleśnie.
 • Jest łatwa w montażu – występuje w formie mat lub płyt, które można łatwo dopasować do kształtu ściany. Można ją również stosować jako wełnę dmuchaną lub zalewaną.
 • Jest materiałem niepalnym, ponieważ jest impregnowana naturalnym środkiem antypalnym – siarczanem amonu. Nie podtrzymuje płomienia i nie wydziela toksycznych gazów.

Czym różni się wełna drzewna od wełny mineralnej?

 • Wełna mineralna posiada współczynnik przewodzenia cieplnego Lambda [λ] na poziomie ok. 0,036 W/(mK) lub mniejszy. Współczynnik pojemności cieplnej wełny mineralnej jest na poziomie ok. 800 – 1000 [J/(kgK)]
 • Jak wspominaliśmy wcześniej wełna drzewna posiada współczynnik przewodzenia cieplnego Lambda [λ] na poziomie ok. 0,036 – 0,038 W/(mK), a współczynnik pojemności cieplnej na poziomie ok. 2100 [J/(kgK)]. Różnica jest więc bardzo znacząca.
 • Wysoki parametr pojemności cieplnej oznacza, że budynek dłużej jest w stanie gromadzić ciepło zimą (ściany są zabezpieczone tak, żeby mróz nie przenikał z zewnątrz). Dzięki wełnie drzewnej budynek jest tak przystosowany, że chroni przed nagrzewaniem się latem. (ciepło nie przenika z zewnątrz).
 • Wełna drzewna to izolator dobrze zabezpieczający przed przemieszczającym się ogniem, poprzez wzbogacenie naturalnym dodatkiem antypalnym – siarczanem amonu.
 • Wełna drzewna w matach (np. Steico Flex) jest dużo gęstsza niż standardowa wełna mineralna, przez co jest też lepszym izolatorem akustycznym od wełny mineralnej
 • Wełna drzewna w momencie zawilgocenia do 20% nie zmienia wartości współczynnika przewodzenia ciepła. W przeciwieństwie do wełny mineralnej, wełna drzewna odparuje wodę latem i powróci do naturalnej struktury. Wełna mineralna, przez osiadanie tworzy mostki cieplne w przegrodzie ściany.
 • Duża gęstość wełny drzewnej przekłada się na odporność na wilgoć.
Dom drewniany prefabrykowany
Dom drewniany ocieplany wełną drzewną