Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest nowoczesnym i coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domów w tym drewnianych. Prawidłowo dopasowany system ogrzewania podczerwienią może być bezpiecznie stosowany w domach drewnianych, ponieważ drewno łatwo nagrzewa się i znakomicie utrzymuje ciepło . 

Bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska to istotny czynnik przeważający o wyborze takiej opcji ogrzewania. Dlatego też w domach drewnianych Green House najczęściej rekomendujemy klientom ogrzewanie właśnie na podczerwień.

Dlaczego warto rozważyć opcję ogrzewania domu drewnianego podczerwienią?

  1. Natychmiastowe ciepło: Przy uruchomieniu ogrzewania na podczerwień , pomieszczenie ogrzewane jest niemal niezwłocznie. Uwalnia nas to od konieczności stałego utrzymywania ciepła w każdym pokoju. Takie rozwiązanie generuje oszczędności (zwłaszcza przy dużych metrażach) i zapewnia komfort termiczny jeśli chcemy, aby po powrocie dom został szybko ogrzany.
  2. Redukcja strat ciepła: ogrzewanie podczerwienią rozprowadzone jest bezpośrednio po powierzchni w danym pomieszczeniu, co eliminuje straty ciepła. Użytkownik zyskuje wówczas oszczędności i równomierne rozprowadzenie ciepła.
  3. Indywidualna kontrola: Zaawansowane kontrolery, systemów ogrzewania podczerwienią zapewniają możliwość precyzyjnej kontroli temperatury w różnych pomieszczeniach. Daje to możliwość stałego dostosowania komfortu cieplnego do indywidualnych potrzeb domowników .

Niskie koszty pozyskania: W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych (np. C.O.), ogrzewanie podczerwienią nie wymaga konserwacji ani częstych napraw 

Koszty ogrzewania podczerwienią

Koszty ogrzewania podczerwienią są zależne od wielu czynników, takich jak powierzchnia domu, poziom izolacji termicznej, rodzaj systemu ogrzewania, koszty energii elektrycznej itp.

Według źródeł, koszty miesięczne ogrzewania na podczerwień w budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 130 kW/m2/rok wyniosą około 858 zł . W porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, ogrzewanie podczerwienią ma kilka zalet, takich jak natychmiastowe ciepło, eliminacja strat ciepła, indywidualna kontrola temperatury i niskie koszty eksploatacji .

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania podczerwienią w domach drewnianych, polecam artykuł na stronie Global Online .

Oto kilka wad ogrzewania podczerwienią:

  1. Brak możliwości podgrzewania wody: Ogrzewanie podczerwienią nie może być wykorzystane do podgrzewania wody, co oznacza konieczność znalezienia drugiego źródła energii .
  2. Wymagana izolacja termiczna: Ogrzewanie podczerwienią działa najlepiej w budynkach z dobrym ociepleniem zewnętrznym. W przypadku źle ocieplonych pomieszczeń skuteczność i energooszczędność maleje .

Ogrzewanie podczerwienią, czy jest zdrowe?

Folia grzewcza wytwarza daleką podczerwień 25 – 1000 μm. Daleka podczerwień, zwana w skrócie FIR, ma najdłuższą długość fali spośród wszystkich rodzajów promieniowania podczerwonego.

Podczerwień daleka powstaje poprzez opór prądu w materiale będącym w przybliżeniu ciałem idealnie czarnym. Takim materiałem jest czysty węgiel, z którego stworzona jest bardzo cienka matryca grzewcza nadrukowywana na folię grzewczą. Stworzona w ten sposób folia jest w zupełności nie szkodliwa dla naszego organizmu. Podczerwień daleka jest wykorzystywana nawet w medycynie.

Podczerwień jest nawet stosowana w leczeniu. Promienie podczerwieni przenikają przez naszą skórę do komórek tkanki podskórnej, a następnie wspomagają krążenie limfatyczne i krążenie krwi. Skutkuje to dostarczeniem organizmowi substancji odżywczych przy jednoczesnym pobudzeniu układu immunologicznego odpowiedzialnego za zwalczanie chorób.